top of page
IMG_0979.jpg

KONKURS MŁODYCH CHOREOGRAFÓW 

Konkurs skierowany jest do miłośników tańca, muzyki i emocji wywołanych dźwiękiem, światłem i ruchem scenicznym. Pełnię swojego talentu uczestnicy mają okazję zaprezentować w pokazach finałowych, ukazując widzom wachlarz inwencji choreograficznych w nowych stylizacjach form tanecznych, tworzonych przez młodych, utalentowanych twórców z różnych środowisk.

EDYCJA VI - KONKURS MŁODYCH CHOREOGRAFÓW 

VI Ogólnopolski Konkurs Młodych Choreografów

organizowany przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, CIOFF Poland – Polska Sekcja CIOFF oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. 

W miniony weekend odbyła się VI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Choreografów 2023. Przegląd finałowy zrealizowany został w Teatrze ROZBARK w Bytomiu. 10 finalistów przedstawiło 11 choreografii ocenianych przez jury w którego skład wchodzili przedstawiciele organizatorów wydarzenia: przewodniczący komisji Jan Łosakiewicz - Polska Sekcja CIOFF, Magdalena Zalipska - Narodowy Instytut Muzyki i Tańca i Jarosław Światek - Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny laureatów 

 

W kategorii grupa taneczna zwyciężyła Weronika Werka Lempe a w kategorii solo lub duet Michał Podgórski. Dowiedz się więcej na temat zdobywców pierwszych nagród konkursu.

Weronika ’Werka’ Lempe - tancerka, instruktorka, choreografka, uczestniczka wielu konkursów i festiwali folklorystycznych odbywających się w Polsce i za granicą. Wieloletnia tancerka Zespołów Folklorystycznych: DZF Cepelia Poznań i ZF Wielkopolanie, obecnie instruktorka Wielkopolskiego Klubu Tańców Polskich. Ukończyła studia na Poznańskim AWF-ie, na kierunku Taniec w Kulturze Fizycznej, uzyskując tytuł Choreoterapeutki. Stypendystka Rektora dla najlepszych studentów oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury. Wolontariuszka i koordynatorka warsztatów tanecznych Dancing Fairplayce Poznań. Od 2018 roku tańczy na deskach teatralnych z Teatrem Tańca Nieznany. W 2023 roku ukończyła kurs Instruktora Tańca Ludowego organizowanego przez Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie. Weronika w praktyce własnej poszukuje nieustannego rozwoju, w wolnych chwilach śpiewa w Chórze Pogłosy

Fotografia: Katarzyna Zimna

IMG_2408.jpg
IMG_0524.JPG

Michał Podgórski - instruktor tańca ludowego. Absolwent Mazowieckiej Akademii Tańca przy Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie na kierunku taniec ludowy. Wieloletni tancerz i solista w Zespole Tańca Polskiego Wronki, gdzie na codzień prowadzi zajęcia oraz przygotowuje pary do udziału w ogólnopolskich turniejach tańca, które odnoszą sukcesy w całej Polsce - mając wśród nich Mistrzów Polski. Na swoim koncie ma wiele sukcesów artystycznych - jest laureatem wielu nagród - zarówno jako tancerz, podczas turniejów tańca, jak i choreograf - w Konkursie Młodych Choreografów organizowanym m.in. przez Zespół Pieśni i Tańca “Śląsk” im. S. Hadyny. Jest także zdobywcą nagrody indywidualnej podczas X Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca im. Michała Kosińskiego w Sokołowie Podlaskim dla najlepszego tancerza. Brał udział w licznych projektach artystycznych i edukacyjnych popularyzując polską kulturę ludową na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Swoje umiejętności regularnie doskonali podczas szkoleń organizowanych przez Polską Sekcję Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF® zdobywając wiedzę od najwybitniejszych pedagogów tańca oraz choreografów w Polsce. 

Fotografia: Karolina Gmurczyk 

Składamy serdeczne gratulacje wszystkim uczestnikom a w szczególności laureatom. Poznajcie wszystkie wyniki:

 

Kategoria SOLO lub DUET 

 

I miejsce - Michał Podgórski z kompozycją „Zawiłość”  

II miejsce - Łukasz Neter z kompozycją „Miłość i obowiązek” 

Wyróżnienie - Gabriela Chronowska-Łopuch z kompozycją „Wianuszkowy” 

 

 Kategoria GRUPA TANECZNA 

 

I miejsce - Weronika Werka Lempe z kompozycją „Pokusa” 

II miejsce - Marta Zacharska-Gazda z kompozycją „Nigdy nie jesteś… Sam” 

III miejsce - Zuzia Kobierzyńska z kompozycją „Kujawiak” 

 

Dziękujemy wszystkim, którzy zgłosili się do tegorocznej edycji konkursu a także partnerowi wydarzenia

Teatrowi ROZBARK, który udostępnił swoje gościnne progi dla finałowego przeglądu.

Niezmiennie jesteśmy wdzięczni za współpracę przy konkursie ze współorganizatorami,

tj. Narodowy Instytut Muzyki i Tańca i Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny.

bottom of page