top of page

51. ŚWIATOWY KONGRES CIOFF®

5 lis 2022

Kongres Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF®

W Puerto Vallarta w Meksyku rozpoczął się 51. Światowy Kongres Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF®. Polską Sekcję, tej ponad 52 letniej międzynarodowej organizacji, reprezentuje na kongresie Piotr Szewczyk – wiceprzewodniczący Prezydium. Podczas trwającego niemalże 10 dni spotkania – w tym warsztatów, konferencji, paneli dyskusyjnych odbędą się także wybory uzupełniające do światowych władz CIOFF®.


Oficjalnie spotkanie przedstawicieli kilkudziesięciu krajów rozpoczęło się 3 listopada. Większość delegatów dołączy do spotkania dopiero jednak 7 listopada. Obrady rozpoczną się uroczystą sesją zgromadzenia generalnego, a następnie w poszczególnych komisjach i zespołach uczestnicy kongresu w formie roboczej będą pracować nad przedstawionymi przez Światowe Prezydium dokumentami. Piotr Szewczyk w imieniu zespołu ds. Public Relation przedstawi sprawozdania za lata 2021-2022. Oprócz tego spotkają się regularne komisje CIOFF® World: ds. kultury, ds. festiwali, ds. dzieci, komisja młodzieżowa oraz ds. Folkloriady.

"To ważne spotkanie dla naszej Sekcji, bo jest też nowym otwarciem w relacjach z naszymi partnerami. Mamy konkretną strategię, jak być obecnym jako Polska CIOFF® w międzynarodowym dyskursie. Po majowym spotkaniu w Holandii, to taka kolejna okazja, żeby budować relacje" – wyjaśnia Piotr Szewczyk, delegat Polski do CIOFF® World.

Istotnym elementem dziesięciodniowego spotkania jest także wysłuchanie sprawozdań z działalności sektorów. Międzynarodowa organizacja CIOFF® podzielona jest na 6 geograficznych sektorów, które gromadzą 110 krajów, 62 narodowe sekcje, 31 krajów stowarzyszonych, 4 partnerów i 13 członków korespondentów. Jak podaje Piotr Szewczyk, to blisko milionowa społeczność ludzi z całego świata – w tym także 30 000 zespołów pieśni i tańca i grup regionalnych z całego globu oraz 300 międzynarodowych festiwali: tańca, muzyki i śpiewu.


Istotnym elementem spotkania przedstawicieli CIOFF® w Meksyku będą ponadto wybory uzupełniające – obowiązujące przez 12 miesięcy od chwili ich rozstrzygnięcia. Delegaci będą wybierać nowego prezydenta, skarbnika i przedstawiciela komisji młodzieżowej. W szranki o fotel prezydenta staną: Włoch Francesco Mallozzi oraz Meksykanin Alejandro Cmacho, o fotel skarbnika ubiegać się będzie Belg Bart de Witte zaś o przewodnictwo w komisji młodzieżowej Laura Lopez z Kolumbii.

Więcej informacji o przebiegach kongresu w naszych kolejnych relacjach.

bottom of page