top of page

II OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ TAŃCÓW POLSKICH „O KRYSZTAŁOWEGO SIEWCĘ"

12 kwi 2023

UNIWERSYTET PRZYRODNICZY W POZNANIU

W niedzielę, 2 kwietnia zakończył się II Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich „O Kryształowego Siewcę” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez 2 dni Poznań gościł ponad 250 uczestników z 21 ośrodków tanecznych z całego kraju!

To było prawdziwe święto tańca! Od soboty, 1 kwietnia, już od rana w Centrum Kultury Fizycznej UPP przy ul. Dojazd 7 w Poznaniu słychać było liryczne, skoczne, jak i dostojne dźwięki muzyki, do której tancerze i tancerki z całej Polski z gracją prezentowali najpiękniejsze polskie tańce, zarażając ogromną dawką emocji i niesamowitej energii.

Konkurs rozpoczął tradycyjny polonez w wykonaniu wszystkich tancerzy. Po jego zakończeniu miłośnicy oraz miłośniczki sztuki tanecznej mogli podziwiać zmagania finałowe w tańcach narodowych. Na parkiecie tanecznym królowały krakowiaki, oberki, kujawiaki, mazury oraz polki zatańczone w formie towarzyskiej w różnych kategoriach wiekowych. Pełna widownia na trybunach nie szczędziła braw, podziwiając i kibicując ulubionym parom. 

Drugiego dnia konkursu, oprócz finałów, rozegrana została konkurencja kar mazurowych - pięknej polskiej tradycji salonowej. Czteroparowe prezentacje walczyły o tytuł najlepszej. Cały spektakl wzbogacił artystycznie Wielkopolski Klub Tańców Polskich.


Dodatkowymi atrakcjami podczas trwania turnieju były warsztaty tańca dla osób z niepełnosprawnościami, które spotkały się z entuzjazmem wśród Poznaniaków i cieszyły się dużym zainteresowaniem.


II Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich „O Kryształowego Siewcę” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu to niewątpliwa okazja do spotkania się z tańcami narodowymi w ich pięknej, współczesnej odsłonie. Należy podkreślić, że wydarzenie to, oprócz aspektów artystycznych, istotnie przyczyniło się do popularyzacji polskiej kultury i tradycji, w tym ochrony niematerialnego dziedzictwa narodowego.


Więcej informacji:

www: http://wktp.up.poznan.pl/turniej-upp/

FB: https://www.facebook.com/events/493446815814661

 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:

Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak,

Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz

 

Projekt dofinansowany ze środków:

Samorządu Województwa Wielkopolskiego,

Urzędu Miasta Poznania


Patronat merytoryczny: Polska Sekcja CIOFF®

 

Patronat medialny: TVP3, Radio Afera, Radio Emaus, Radio Poznań, codziennypoznan.pl, Misyjne.pl, Głos Wielkopolski, Winogradzka Telewizja Kablowa

 

Gość specjalny: Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego


Sponsor główny: Garden Spot 

 

Sponsorzy: Nadleśnictwo Jarocin, Nadleśnictwo Sieraków, KPPD-Szczecinek S.A., POLTAREX Sp. z o.o., Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole, Magazyn Biomasa, Spółdzielnia mleczarska Gostyń, Puenta. Sklep Taneczny, 

Dolina Mogilnicy, CHERRY TREE Sp. z o.o., Duda-Cars S.A., Masz Babo Placek, Pierrot, OSK Emilia, PPHU SPAWSTAL SP. Z O.O., HOUSEBOAT WOMA, Międzynarodowe Targi Poznańskie


Organizatorzy:

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Wielkopolski Klub Tańców Polskich, Centrum Kultury Studenckiej UPP, Wielkopolskie Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Ludowej, Fundacja Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

bottom of page