top of page

OFT IM. MICHAŁA KOSIŃSKIEGO

5 paź 2023

Grand Prix PS CIOFF jest już w Rzeszowie!

Grand Prix PS CIOFF® jest już w Rzeszowie!


Ogólnopolski Festiwal Tańca im. Michała Kosińskiego swoją jedenastą edycję zakończył 1 października 2023 w Puławach. Głównym celem projektu jest stworzenie platformy do prezentacji dla polskich zespołów, które zajmują się tańcem narodowym i regionalnym robiąc to ze szczególną dbałością o technikę taneczną, kompozycję oraz walory artystyczno-wykonawcze. 


To wyjątkowo ważne wydarzenie nie tylko dla organizatora - Polskiej Sekcji CIOFF®, ale także ważne wydarzenie w świecie polskiego tańca. Impreza współfinansowana jest bowiem przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu Taniec realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Cieszymy się, że polskie tradycje taneczne z roku na rok stają się coraz bardziej zauważalne w środowisku tanecznym.


Tegoroczna edycja rozpoczęła się wiele miesięcy temu. Za jej organizację odpowiedzialna była Komisja Edukacji PS CIOFF® na czele z Hanną Galasińską. Pod koniec czerwca Jury w składzie:

Katarzyna Migała

dr hab. Tomasz Nowak

Jarosław Wojciechowski 

spośród wielu nadesłanych zgłoszeń i prezentacji konkursowych wyłoniło 4 Laureatów.


Współorganizatorem edycji 2023 był Puławski Ośrodek Kultury, dlatego też to właśnie do Puław zaproszone zostały:

  • Zespół Pieśni i Tańca “Nowa Huta” z Krakowa

  • Zespół Pieśni i Tańca “Silesianie” z Katowic

  • Zespół Pieśni i Tańca “Rudki” z Rzeszowa

  • Zespół Pieśni i Tańca “Wałbrzych” z Wałbrzycha

Zespoły, które zdobyły tytuł Laureata Festiwalu.


W piątek 29 września odbyły się warsztaty “Zatańcz z nami”, skierowane do uczniów puławskich szkół podstawowych. Uczestnicy warsztatów poznali podstawowe kroki i figury polskiego tańca narodowego, który  był przewodnim tańcem tegorocznej edycji.

Tego samego dnia zorganizowano także warsztaty z Zespołem Pieśni i Tańca “Powiśle”. Poznawano tajniki zarówno krakowiaka jak i mazura. Obydwa wydarzenia poprowadził instruktor Jan Galasiński z Poznania.


Punktualnie o godz. 17:00 w sobotę w sali widowiskowej Puławskiego Ośrodka Kultury “Dom Chemika” rozpoczął się koncert konkursowy. Laureaci zaprezentowali 2 choreografie oparte na polskich tańcach narodowych i regionalnych. Zadaniem Jury było wybranie tego najlepszego, a kryteria ocen wynikały z regulaminu konkursu.

Licznie zgromadzona puławska publiczność mogła podziwiać m.in. tańce spiskie, śląskie, łowickie i kaszubskie a także tańce narodowe: krakowiaka, kujawiaka i oberka. Gościnnie wystąpił także Zespół Pieśni i Tańca “Powiśle” im. K. Walczak “Mamci” prezentując swoje grupy dziecięce. 


Wieczór w sobotę to dalsze aktywne działania Laureatów. Ponownie na salę taneczną do swoich zajęć zaprosił Jan Galasiński - Warsztaty “Po krakowsku” były dawką rzetelnej wiedzy, techniki i doskonałej zabawy, stając się jednocześnie początkiem integracji wszystkich zespołów.

Festiwal to także okazja do naukowego spojrzenia na tańce polskie. Członkowie jury wygłosili wykłady, których tematem przewodnim był oczywiście krakowiak.

“Wpływ techniki modern na możliwości wykonawcze krakowiaka” - K. Migała

“Możliwości połączenia krakowiaka z innymi technikami tanecznymi” - J. Wojciechowski

“Krakowiak na scenach operowych” - dr hab. T. Nowak


Gala Finałowa była ostatnim punktem zaplanowanym podczas festiwalu. Aleksander Fredro  powitał zgromadzonych i towarzyszył im w dalszych punktach programu. Festiwal realizowany był bowiem w ramach projektu “Warto być Polakiem” Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego - Partnera Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca im. M. Kosińskiego. Gościnnie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca UW “Warszawianka” w choreografii “Diabelski Mazur” do muzyki W. Killara skomponowanej do adaptacji filmowej “Zemsty”.

Następnie zaprezentowali się wszyscy Laureaci. Oklaskom nie było końca. Widownia doceniła wysoki poziom laureatów festiwalu.

Podczas gali wręczone zostały także po raz pierwszy w historii odznaczenia ARTIS MERITORIA PS CIOFF®. Ponownie na scenie zaprezentował się także ZPIT”Powiśle”.


Punktem kulminacyjnym koncertu było ogłoszenie wyników. Prezydent PS CIOFF Jan Łosakiewicz wręczył nagrodę GRAND PRIX 2023, która decyzją Jury trafiła do Zespołu Pieśni i Tańca “Rudki” z Rzeszowa. Zespół wygrał także nagrodę finansową w wysokości 6 000zł.

Wyróżnienie otrzymał także ZPiT “Silesienie” za kompozycję “Barwy Śląska”.


Serdecznie gratulujemy zwycięzcom jak również Laureatom.


bottom of page