top of page

OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL
IM. MICHAŁA KOSIŃSKIEGO

313440531_679141016936520_598101505424678763_n.png

FESTIWAL

OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL

IM. MICHAŁA KOSIŃSKIEGO

CIOFF.jpg
Zasób 22.png

Ogólnopolski Festiwal Tańca im. Michała Kosińskiego niczym feniks z popiołów.

Na mapę festiwali w Polsce powróciło wyjątkowo prestiżowe wydarzenie. Znakomity konkurs dedykowany zespołom pieśni i tańca opracowanym i stylizującym folklor, który swój finał miał w Sokołowie Podlaskim. Laureaci rywalizowali o nagrodę GRAND PRIX Polskiej Sekcji CIOFF®.

 

Ogólnopolski Festiwal Tańca im. Michała Kosińskiego powstał i został zrealizowany po raz pierwszy 7 maja 2000 roku w Stalowej Woli. Pomysłodawcą konkursu i organizatorem była Polska Sekcja Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej w skrócie PS CIOFF® (fr. Conseil International des Organisations de Festivals de Folklore et d'Arts Traditionnels CIOFF®). Patron festiwalu – Michał Kosiński to znamienita postać. Był prekursorem powstania światowego CIOFF®-u, jak również działań Polski w ramach tej organizacji, I-szy vice-prezydent CIOFF®, założycielem i honorowym przewodniczącym Polskiej Sekcji CIOFF®.

Od początku przewodnią ideą działalności Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca im. Michała Kosińskiego było stworzenie platformy do prezentacji dorobku tanecznego polskich zespołów tanecznych opracowujących lub stylizujących folklor. Po dziewięciu udanych edycjach nastąpiła przerwa w realizacji festiwalu spowodowana trudnościami organizacyjnymi i lokalowymi.

Za sprawą Komisji Edukacji PS CIOFF® na czele z Przewodniczącą Hanną Galasińską i przy wsparciu Prezydium PS CIOFF®, której obecnie Prezydentem jest Jan Łosakiewicz, udało się reaktywować Festiwal Kosińskiego po ponad dziesięcioletniej przerwie.

Pierwszy etap zrealizowano w formule online. Na przełomie września i października zespoły z całej Polski wysyłały swoje prezentacje taneczne. Jury składające się z ekspertów z dziedziny tańca i folkloru, oceniało nie tylko reprezentatywność repertuaru pod względem wartości etnograficznych, artystycznych oraz historycznych, ale także wzięło pod uwagę walory sceniczne prezentacji. Oceniający skupili się na zasadach kompozycji, technice tanecznej i wykonawczej tancerzy, a także na ogólnym stylu i charakterze prezentowanych choreografii.

Po tym etapie jury w składzie: Aldona Krupa – Gawron, Katarzyna Migała i Leszek Rembowski wyłoniło czterech laureatów, którzy zostali zaproszeni do Sokołowskiego Ośrodka Kultury – współorganizatora 10. edycji festiwalu. Laureatami, którzy rywalizowali w kolejnym etapie o nagrodę główną, tj. GRAND PRIX Polskiej Sekcji CIOFF® byli:

Zespół Pieśni i Tańca „LUBLIN” im. Wandy Kaniorowej

Zespół Pieśni i Tańca „PODLASIE” AWF Biała Podlaska

Zespół Pieśni i Tańca „WAŁBRZYCH”

Zespół Tańca Polskiego „WRONKI”

Finał jubileuszowej odsłony Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca im. Michała Kosińskiego odbył się w dniach 18-19 listopada 2022 roku w Sokołowie Podlaskim. Zespoły poza prezentacją w ramach koncertu konkursowego, gdzie tańczyły na żywo przed jury, wystąpiły także w czterech sokołowskich szkołach w programach artystyczno-edukacyjno-animacyjnych. Po dniu działań artystycznych, organizatorzy przygotowali dla uczestników festiwalu także warsztaty taneczne podczas wieczoru integracji, które poprowadziła Alicja Baranczłonek Komisji ds. Edukacji PS CIOFF® w Centrum Spotkań i Dialogu w Węgrowie.

19 listopada do południa odbyła się konferencja w ramach X Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca im. Michała Kosińskiego otwarta dla uczestników wydarzenia oraz mieszkańców Sokołowa Podlaskiego. Prelekcje przedstawili: Katarzyna Migała nt. „Korelacja techniki tańca współczesnego z techniką tańca ludowego”, Leszek Rembowski – „Oberek w formie scenicznej. Rekonstrukcja i transformacja”, Jan Łosakiewicz – „Tworzenie repertuaru zespołu na bazie polskich tańców narodowych”.

Tego samego dnia o godz. 17.00 odbył się w Sokołowskim Ośrodku Kultury finałowy koncert, podczas którego odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Finał wydarzenia wśród publiczności gościło Prezydium Polskiej Sekcji CIOFF®, delegacja Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca – Zastępca Dyrektora Departamentu Tańca NIMiT Karol Urbański oraz Maciej Seniw, a także dyrekcja Sokołowskiego Ośrodka Kultury – Marcin Celiński i Iwona Kopiwoda.

Podczas koncertu wystąpili wszyscy laureaci oraz gospodarz Zespół Pieśni i Tańca „SOKOŁOWIANIE”.

Jury poza wyróżnieniem i nagrodą główną przyznało wyróżnienia indywidualne. Laureaci odebrali nagrody z rąk Prezydenta Polskiej Sekcji CIOFF® Jana Łosakiewicza.

Nagrodę indywidualną otrzymali:

  • Michał Podgórski z ZTP „WRONKI”

  • Jacek Derej z ZPiT „WAŁBRZYCH”.

Wyróżnienia zdobyły zespoły:

  • Zespół Pieśni i Tańca „PODLASIE” AWF Biała Podlaska za „Podlasko – lubelskie palindromy”

  • Zespół Pieśni i Tańca „WAŁBRZYCH” za „Opoczno”.
     

Natomiast nagrodę główną – GRAND PRIX Polskiej Sekcji CIOFF® jury zdecydowało się przyznać równorzędnie dwóm zespołom:

– Zespołowi Pieśni i Tańca „LUBLIN” im. Wandy Kaniorowej

- Zespołowi Tańca Polskiego „WRONKI”.

 

Oba zespoły otrzymały nagrody finansowe w wysokości 3.000 złotych. Jury przekazało wszystkim zgromadzonym wyjaśnienie zaistniałej sytuacji, będące częścią protokołu końcowego:

Jury podjęło decyzję, iż z uwagi na różnorodność artystyczną grup, nagroda główna GRAND PRIX POLSKIEJ SEKCJI CIOFF® trafi do dwóch zespołów. Bezprecedensowa sytuacja w historii Festiwalu im. Michała Kosińskiego jest wyrazem uznania dla obu zespołów, prezentujących polskie tradycje taneczne w odmienny sposób. Każdy z nich, z uwagi na poziom prezentacji, zasługuje na nagrodę główną,

Ponadto podczas wydarzenia zostały przyznane odznaczenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego „Zasłużony dla kultury polskiej” dla członków Polskiej Sekcji CIOFF®.

Odznaczenie otrzymała Ewa Sonczyk-Buczyńska, Danuta Wojciechowska, Jerzy Ciecieląg i Jarosław Wojciechowski. Dekoracji dokonał Karol Urbański.

Cały koncert finałowy, poprowadzony przez Annę Marię Teperek Wiceprzewodnicząca Komisji Edukacji PS CIOFF®,  był transmitowany na żywo w Internecie.

Ogólnopolski Festiwal Tańca im. Michała Kosińskiego powrócił w wielkim stylu będąc wartościowym, unikatowym wydarzeniem w obszarze tańca i folkloru.

cioff 1.png
MKiDN_kolor.png
Logo_NIMIT_RGB_kolor_poziom.png
xsok-678x381.png.pagespeed.ic.bbq-8YPrQ2.webp

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

bottom of page