top of page

Acerca de

Blue Skies and Yellow Fields

POMOC UKRAINIE

POLSKIE ZESPOŁY PIEŚNI I TAŃCA WSPÓLNIE DLA UKRAINY

Sztab Pomocy Ukrainie Polskiej Sekcji CIOFF zdecydował o próbie podjęcia wsparcia finansowego instytucji, organizacji pozarządowych oraz zespołów, które dotychczas dbały o dziedzictwo kultury materialnej i niematerialnej narodu ukraińskiego. Wiele z polskich zespołów, a także organizatorów międzynarodowych festiwali w Polsce od kilkudziesięciu lat współpracują z artystami z Ukrainy. Trudno w tak brutalnym czasie wojny mówić o fenomenie, ale z największym uznaniem przyglądam się tym wszystkim działaniom, jakie podejmują Zespoły Pieśni i Tańca w całej Polsce. Nie tylko w dużych miastach, jak Lublin, Kraków, Poznań czy Warszawa, ale także w małych miejscowościach. Reakcje i działania były niemalże natychmiastowe. Zespół "Raciborzanie" zorganizował transport i miejsca pobytowe dla Zespołów: Barwinok z Winnicy, Słowianoczka z Kijowa i Galicka Wiesiełka z Iwanofrankowska - mówi Piotr Szewczyk, koordynator Sztabu Pomocy Ukrainie PS CIOFF.

 

Wspieraj pokój. Zbiórka funduszy.
"Wspieraj pokój", to zbiórka pomocy finansowej na rzecz społeczności ukraińskiej – zwłaszcza tej związanej z popularyzacją, badaniami i pielęgnowaniem kultury ludowej. Co istotne – nie tylko ukraińskiej, ale także i polskiej, bowiem w Ukrainie bogata i żywa jest tradycja polonijnych zespołów pieśni i tańca. Wojna determinuje w nas bezwarunkowy odruch pomocy.
- W Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie na jednej scenie zatańczyło siedem Zespołów z Lublina i okolic. W sumie kilkaset artystów. Cały dochód z koncertu, ponad 13 tyś. zł przeznaczyliśmy na zbiórkę Polskiej Sekcji CIOFF - wyjaśnia Bożena Baranowska, dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej.
To jednak nie jedyne realne gesty wsparcia. Jak informuje Piotr Kulka - kierownik Zespołu Folklorystycznego "Wielkopolanie" w Poznaniu organizowane są regularne zbiórki, a dodatkowo warsztaty dla dzieci ukraińskich przebywających w Polsce z zakresu kultury wielkopolskiej. Od 4 do 10 kwietnia Zespół gościł u siebie choreografkę z Ukrainy, Natalye Bondarchuk, która poprowadziła warsztaty dla zespołu oraz mieszkańców miasta i okolic. Podobne działania podjęły Zespół Pieśni i Tańca Akademii Górniczo Hutniczej "Krakus" oraz Zespół Pieśni i Tańca "Jawor" Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Polska roztańczyła się dla Ukrainy dosłownie w każdej jej zakątku. Przykłady wsparcia można by odmieniać przez wszystkie przypadki. Od gotowania zupy dla wolontariuszy w Myślenicach, przez transporty leków, ubrań, pożywienia organizowane w Nowym Sączy czy Szamotułach.

 

Jest nas tysiące i kochamy folklor.
Polska Sekcja Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF zdecydowała, że w ramach podejmowanych działań z poziomu ogólnopolskiego uruchomi specjalną zbiórkę pieniędzy, które następnie trafią na celową pomoc do osób poszkodowanych wojną w Ukrainie i tych przebywających w Polsce. Jest nas tysiące i kochamy folklor, komentują organizatorzy i uświadamiają nam, że szacunkowo w Polsce z ruchem zespołów pieśni i tańca oraz zespołami regionalnymi związanych jest na co dzień co najmniej 10 tyś. artystów profesjonalnych i zawodowych (tancerzy, muzyków, śpiewaków, badaczy). To potężne środowisko, które realnie może pomóc przyjaciołom z Ukrainy. Niezbędne jest jednak wsparcie dużo szersze, dlatego akcja Wspieraj pokój adresowana jest do wszystkich, którym kultura ludowa i tradycja są szczególnie bliskie.

Gdzie wpłacać pieniądze

Darowizny indywidualne oraz te pochodzące ze zbiórek publicznych można wpłacać na specjalne konto bankowe udzielone na potrzeby akcji przez Stowarzyszenie Sympatyków Kultury Ludowej "Otwórz się na folklor".

Dane do przelewu:
Stowarzyszenie Sympatyków Kultury Ludowej "Otwórz się na folklor", os. Powstań Narodowych 26/14, 61-214 Poznań
Alior Bank - 04 2490 0005 0000 4600 7959 4577, z dopiskiem: "darowizna dla społeczności ukraińskiej".

 

ukr-1.png
ukr-2.png
bottom of page